Jak jistě všichni víme, Oscar je cena udělovaná v Americe v různých oblastech filmu. Každoročně ji uděluje americká Akademie filmového umění a věd, a to od roku 1929. Oscar je považován za nejprestižnější filmovou cenu, i přesto že je věnována především v americké kinematografii. Oscar se uděluje v Dolby Theatre v Los Angeles. Ceremoniál je považován za nejvýznamnější kulturní událost v Hollywoodu.
Akademii filmového umění a věd založil v roce 1927 tehdejší ředitel studia, Louis Mayer. Jednou z činností Akademie je udělování Cen Akademie nejlepším počinům ze světa filmu z předešlého roku. Poprvé byla cena udělena 16. května 1929 v hotelu Roosevelt v Los Angeles a poslední předávání se konalo 26. února 2017, kdy se konal 89. ročník.
Jak už je zde uvedeno, první předávání cen bylo v roce 1929. O první ročník se média téměř nezajímala, ale hned další rok už se vysílal přímý rozhlasový přenos. V roce 1953 se předávání poprvé vysílalo v televizi. Vysílalo se z divadla RKO Pantages společností NBC. Barevně se Oscaři začali vysílat v roce 1966 a v roce 1969 se ceremoniál vysílal v mezinárodním měřítku.
Oficiální název ceny je Cena Akademie za zásluhy, označení Oscar je přezdívka sošky. A jak vznikl tento název? Existují tři příběhy, které mluví o zavedení tohoto jména. První vypráví o Margaret Herrickové, knihovnici Akademie, která při spatření sošky zvolala: „vypadá úplně jako strýček Oscar!“. Podle druhého příběhu přezdívku vymyslela herečka a někdejší ředitelka Akademie Bette Davis, protože jí soška připomínala manžela Harmona Oscara Nelsona. Poprvé však název Oscar použil losangeleský novinář Sidney Skolsky v roce 1934, když glosoval úspěch Katharine Hepburn. Ta totiž získala v roce 1934 prvního Oscara. Akademie však tuto přezdívku uznala oficiálně až v roce 1939.
Cena je zlatá soška rytíře držícího meč, stojícího na cívce filmového pásu s pěti kruhy, které představují pět původních profesních sekcí Akademie. Sošku navrhli a stvořili výtvarník Cedric Gibbons a sochař George Stanley. Podstavec, na kterém soška rytíře stojí, měnil svou podobu až do roku 1945. Od té doby má s menšími změnami dnešní podobu a velikost. Oscar byl původně vyroben z bronzu a byl pozlacený. Nyní se dělá ze slitiny cínu, mědi a antimonu a je pokrytý leštěnými vrstvami cínu, niklu, stříbra a zlata. Je tomu tak od roku 1930. Podstavec býval z černého mramoru od roku 1945 je kovový. Oscar váží zhruba 3,85 kg. Každá soška má na sobě jedinečné číslo, číslování začíná na 501. Od roku 1982 sošky vyrábí chicagská společnost R. S. Owens & Company. Každý rok v lednu se vyrobí padesát kusů, trvá to průměrně tři až čtyři týdny. Výrobní cena každé sošky je přibližně 150 $, ale symbolická cena je nevyčíslitelná.
A teď nějaké zajímavosti ohledně Oscarů:
- nejdelší potlesk v dějinách udílení doprovázel Charlieho Chaplina a trval více než pět minut
- nejvíce Oscarů získal za své filmy Walt Disney, celkově 22
- nejúspěšnějším Čechem je Miloš Forman – získal 2 Oscary (Přelet nad Kukaččím hnízdem a Amadeus)
- naprostá většina oceněných ve své děkovné řeči poděkovala kromě rodiny a spolupracovníkům také Bohu
- Marlon Brando a Robert De Niro získali Oscara za nejlepší herecký výkon, ztvárňující jednu a tutéž postavu. Kmotr a Kmotr II
- poprvé a zatím naposled se stala v roce 1969 remíza, při které Oscara za nejlepší herečku získaly herečky Katharine Hepburnová a Barbra Streisandová
- Cena Akademie – Oscar - 17.9.2017
- Nové terárium pro agamy a co jste o nich nevěděli - 16.1.2017